EM i klassisk styrkeløft i Thisted [12.-19. marts 2017]

Så er det i den kommende weekend, at EM i klassisk styrkeløft bliver sparket i gang i Thisted! Europas bedste styrkeløftere kommer i løbet af ugen fra søndag d. 12. marts til 19. marts til at være samlet i det nordjyske til et enormt arrangement på dansk grund! Danmark har næsten 40 løftere til start, og her fra skal der lyde en klar anbefaling om at tage op og støtte op om vores stærke danske atleter!

 

Vi kommer selv til at være på plads fra tirsdag til fredag, hvor vi vil dække de danske præstationer tæt!

 

Vi har forsøgt at lave en oversigt over, hvornår de danske løftere er på, som I kan finde her:

Se den fulde deltagerliste her:

Mænd

Kvinder

 

Søndag d. 12. marts kl. 10.00 – 14.30

Victoria Nielsen, 52 kg – Subjunior

 

Søndag d. 12. marts kl. 15.00 – 20.30

Jesper Munk Pedersen, 66 kg – Subjunior

Martin Wilkens, 74 kg – Subjunior

 

Mandag d. 13. marts Kl. 10.00 – 14.30

Clara Barsøe, 47 kg – Junior

Julie Fisker, 52 kg – Junior

Ida Bøtker, 57 kg – Junior

Camilla Havsteen, 57 kg – Junior

 

Mandag d. 13. marts Kl. 15.00 – 17.30

Tinna Heiberg, 63 kg – Junior

Channe Hviid, 63 kg – Junior

 

Mandag d. 13. marts Kl. 18.30 – 22.00

Kathrine Dahl, 72 kg – Junior

 

Tirsdag d. 14. marts kl. 12.00 – 16.00

Marcus Kruse, 93 kg – Subjunior

Jesper Vogelius, 93 kg – Subjunior

Filip Andersen, 105 kg – Subjunior

Alex Dietz, 105 kg – Subjunior

Marcus Boesen, 120 kg – Subjunior

Frederik Siebsten, 120 kg – Subjunior

 

Tirsdag d. 14. marts kl. 16.00 – 20.00

Lukas Moesgaard, 66 kg – Junior

Matti Christensen, 74 kg – Junior

 

Onsdag d. 15. marts kl. 9.00 – 14.30

Jesper Jacobsen, 83 kg – Junior

Patryk Bolek, 83 kg – Junior

Joakim Jørgensen, 93 kg – Junior

Rasmus Jørgensen, 93 kg – Junior

 

Onsdag d. 15. marts kl. 15.00 – 19.00

Daniel Fischer, 105 kg – Junior

Ole Borup, 120 kg – Junior

Martin Nielsen, +120 kg – Junior

 

Torsdag d. 16. marts kl. 11.00 – 15.30

Cornelia Larsen, 57 kg

 

Torsdag d. 16. marts kl. 16.30 – 21.00

Jonas Møll, 74 kg

 

Fredag d. 17. marts kl. 12.00 – 15.30

Tanja Olsen, 63 kg

 

Fredag d. 17. marts kl. 16.00 – 20.00

Eskild Larsen, 83 kg

 

Lørdag d. 18. marts kl. 10.00 – 13.00

Lise Frederiksen, 84 kg

Anne Karlsen, 84 kg

Caroline Stougaard, +84 kg

Pia Skovborg, +84 kg

 

Lørdag d. 18. marts kl. 13.30 – 16.30

Nicki Lentz, 93 kg

Alexander Christensen, 93 kg

 

Lørdag d. 18. marts kl. 17.00 – 21.00

Emil Therkelsen, 105 kg

Bo Jensen, 105 kg

 

Søndag d. 19 marts kl. 10.00 – 15.30

Casper Futtrup, 120 kg

Tim Lassen, 120 kg